Хто така раціональна і ірраціональна людина? (P/J)

Ви є тут

03.05.2010
Таня Педан

І знову ми вас вітаємо, дорогі наші колеги і читачі! Сьогодні ми вам пропонуємо не менш важливу тему про два різних способи дії людини і дві різні типи реакції на зміни в навколишньому середовищі - це раціональний (J) та ірраціональний (Р).

Раціональний - оцінює навколишній світ за власноруч створеною думкою, змінюється думка - змінюється оцінка; поведінка залежить не від ситуації, а від заздалегідь складеного плану.

Ірраціональний - поведінка залежить від ситуації. Змінюються умови - змінюється їх оцінка. 

Дії раціональних послідовні і планомірні, ірраціональних – гнучкі й імпульсивні. 

Ірраціональний швидко приймає й оцінює ситуацію, гнучко змінює поведінку, невимушено імпульсивно пристосовується до мінливих обставин. Важко приймає рішення, відкладає їх, вважаючи, що ситуація вирішиться сама і час все розставить на свої місця. Не поспішає з висновками: щоб прийти до чогось, необхідно визріти і відчути внутрішній поштовх – "пора". Кредо - лабільність і гнучкість. Спокійно і легко йде на взаємні поступки.

Діє за ситуацією, експромтом, не переобтяжує себе планами. Схильна до пошуку альтернатив і різноманітних підходів і вибирає найкращий. Справляється з раптовими й критичними ситуаціями. Може тримати декілька ситуацій під контролем. На даний момент вибирає найдієвішу, найоптимальнішу, за необхідністю швидко перелаштовується.

ірраціональний тип реакції

До справ заздалегідь не готується. Може зволікати зі справами, відкладати їх до останньої хвилини. Покладається на своє натхнення, вміння імпровізувати або щасливий випадок. Ірраціональний тип довіряє відчуттям. Всі дії залежать від настрою. Відволікання в процесі роботи і переключення з одного виду діяльності на інший стимулює працездатність. Розповідає не послідовно, відволікається на асоціації.

Зобов’язання неухильно притримуватись плану тривожать. Емоції імпульсивні, ними важко керувати. Почуття є причиною вчинків. Тому не може діяти, доки не охопило якесь почуття. Їсть коли захоче, і те, що на даний момент хочеться,  потроху,  щоб  тільки  вгамувати голод, 4 - 6 разів на день.

Стимулом для плідного життя є все те, що може принести нові враження і різноманітність. Екстремальні ситуації надихають. Життєвий стиль відрізняється гнучкістю і непередбаченістю. 

Раціональний тип консервативний, життєвий стиль характеризується планомірністю та розміреністю. 

Підпорядковує все власно визначеній послідовності, розкладає "по-полицях". Раціональний прямує своїм шляхом, в іншому переконати важко. В кожній ситуації діє за схемою і планом. Завчасно готує свій план та продумано і послідовно працює за ним.

Нову роботу починає тільки після завершення попередньої, бо інакше це вибиває з колії. Притримується принципів, правил, норм. Стоїть на своєму, не поступається своїми позиціями, прагне бути господарем становища. Слідує формальностям, дотримується порядку, пунктуальності, акуратності, точності.

Раціональний тип притримується розпорядку на роботі і вдома, нервується, коли відволікають, бо дратує все випадкове, неочікуване, і будь-яка незапланована зміна може викликати бурхливу реакцію. Незнайоме рівноцінне неприємному.

Якщо умови і обставини змінюються і необхідно перебудуватися, напружується, прикладаючи багато зусиль. Тому часто буває так, що обставини вже змінилися, а людина продовжує думати і діяти відповідно до попередньо встановленого плану, що приводить її згодом у глухий кут. Це можна назвати своєрідним "застряванням".

раціональна людина

Реагує на емоцію емоцією, на вчинок – вчинком, причому одразу, без вагань, на основі життєвого досвіду. Здається більш суворою, рішучою, емоції різкі і холодні. Почуття є не причиною вчинку, а наслідком: після правильного вчинку покращується самопочуття, після неправильного – погіршується.

Тому раціональний тип свої вчинки ретельно обдумує. Приступає до дій тоді, коли треба створити якийсь стан або самопочуття. Їсть рідко, може і 2 рази на день, але з’їдає багато, доки не відчує, що давить під горло.

Розгорнуті характеристики соціонічних типів, а також про те, як їх визначати за рисами обличчя є в книжках нашої школи, які ви можете придбати через онлайн-форму.

Продовжуйте самостійно вивчати соціоніку, придбавши книжки, а можете замовити послугу визначення соціотипу чи пройти тренінг по візуальному визначенню соціотипів, якщо хочете швидко і точно володіти цим безцінним вмінням.

Обов'язково ознайомтеся з матеріалом "Навіщо раціональному ірраціональний і навпаки" і розкажіть про нас друзям (кнопки соцмереж нижче)!

   сильні і слабкі скості характеру людини

Рекомендуємо ще ці статті рубрики

Модель психіки ЛІІ - Робесп'єр, Декарт
Психотип Робеспьер -  мислитель, аналітик  Логічно-Інтуїтивний Інтроверт         1 квадра Псевдонім - Робесп'єр, Декарт    Коректор Тварина - Орел    Меланхолік   Раціональність. Послідовний,...
Психіка людині дана для орієнтації в житті і її треба знати
Вітаємо вас, дорогі друзі! Ми рухаємось далі і сьогодні ви дізнаєтесь як виглядає наша структура психіки, а це означає, що від сьогодні ваше життя стане більше усвідомленим і зрозумілим. Тепер ви...
Модель психіки ІЕЕ - Гекслі, Том Сойер, Дон Жуан
Психотип Гексли - психолог, радник, весельчак, пересмішник і пустун Інтуїтивно-Етичний Екстраверт        4 квадра Псевдонім - Гекслі, Том Сойєр, Дон Жуан        Програматор Тварина - кіт    ...

Додати новий коментар

Свіжі матеріали блогу

27 Бер 2017
Магія нашого часу: нове обличчя язичництва в християнстві
Священник Георгій Коваленко зрозумів, що "Бог не сидить у кабінетах митрополитів, Його немає в позолочених іконостасах, Він не говорить вустами пихатих богословів" і настав час знайти відповіді на запитання, на які церква знайти відповіді не здатна...
17 Лип 2016
Як заробити на коментарях в Qcomment ru
Вітаю вас, дорогі соціонці! Продовжуємо наші великі справи і сьогодні ми обговоримо як збільшити дохід на коментарях в інтернеті на сервісі Qcomment ru. У першій частині серії є детальна відео інструкція по реєстрації в Qcomment.   Увага!...
14 Лип 2016
Робота для інтроверта - просто робота на лайок
Сьогодні незвичайна для спільноти "Соціон" новина. Йтиметься про додатковий заробіток в інтернеті і це перший випуск із серії "Робота для інтровертів". Кожен інтернет-користувач знає, що всесвітня мережа пропонує товари і послуги на будь-який смак,...

Найближчі події центру

 • 21 Лип 2017

  Тренінг "Практична соціоніка та візуальне визначення типу особистості"

  Навчіться за зовнішністю визначати характер людей і будете завжди на крок попереду!

  Дізнатись більше
 • 17 Чер 2017

  Коуч-тренінг "Сила кохання або хто моя половинка, як її знайти і кохання зберегти"

  Знайдіть свою половинку за зовнішніми рисами обличчя, поведінкою, рухами та манерою спілкування,...

  Дізнатись більше
 • 9 Вер 2017

  Повний курс "Програма підготовки цілісної особистості"

  Люди діляться на тих, хто здатен літати, і він не питає дозволу для польоту, і тих, хто вміє...

  Дізнатись більше
 • 22 Чер 2017

  Практичний вебінар "Запусти своє невичерпне джерело Енергії"

  Звідки брати ту енергію, коли насправді вже не має сил навіть зробити наступний крок?...

  Дізнатись більше
 • Наш відеоканал