Доля. Дуальність. Проблеми. Рішення.

Ви є тут

29.11.2010
Таня Педан

 

Доля. Як вона складається у дуальної пари?

“Посієш звичку - пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю” – писав Януш Корчак, і був правий, але частково. Долю формує не тільки сила характреру, а й знання. Недаремно у всі віки говорили: знання – сила.

Навіщо знати соціоніку? Щоб формувати свою долю. Не дивуйтесь – це так. Ми знаємо, що соціоніка – наука про людину, закономірних стосунках з іншими і законах суспільства. Але це лише на поверхні – всього лише видима частина цієї науки: пізнавши себе, пізнаємо світ, знаючи іншх, вчимося спілкуватися і жити з ними, знаючи закономірності стосунків, вибираємо друзів і колектив для роботи або відпочинку.

Та подивимося глибше. Наші думки формують події нашого життя, наші знання – теж. Як правило, з батьківської родини підсвідомо формується образ майбутнього супутника життя, і молоді люди, не знаючи соціоніки, створюють свої сім’ї з такими ж стосунками, які були у батьківських. І кажуть потім: повторюємо помилки своїх батьків, “яблуко від яблуні”, “прокляття роду” тощо. Або досвід першого кохання відкладає підсвідомий стереотип вибору майбутнього нареченого – ми зустрічаємо людину такого ж типу, тому що підсвідомо вже налаштовані на нього. А якщо мати знання, людина якого типу і подтипу нам потрібна? Тоді життя дасть, як сюрприз, людину саме такого типу і підтипу, який, ми знаємо – потрібен нам. І в цьому – доля.

Оскільки думка матеріальна, і всі наші бажання збуваються, треба лише знати, про що нам думати і чого бажати, аби мати те, що нам потрібне, те, чого хочемо, те, чого потребує душа наша.

Але багато хто вже знає, що для сім'ї прийнятні лише дуальні стосунки, і проте серед дуалів теж достатньо розлучень. Парадокс? Ні, просто неповні знання – який саме дуал потрібен нам. Не враховуватимемо загальновідомі речі: рівень розвитку, культури, освіти, інші особисті переваги. Це ми бачимо, знаємо і відчуваємо і без соціоніки. Соціоніка показує, що для гармонійної, спокійної і цікавої сім'ї, де люди розвиватимуться, як особистості, доповнюючи і допомагаючи у всьому один одному, де житиме кохання і взаєморозуміння, потрібні лише дуальні стосунки. Але не кожен дуал навіть однакового рівня розвитку підходить для цього. Врахування різнодихотомійності підтипів куди важливіше, ніж просто знання і досвід дуальності.

Уявимо собі двох дуалів, підтипи яких однодихотомийні, тобто, в одного посилена етика, в іншого – логіка. Що це означає? Якщо посилена етика, то і так слабка логіка зовсім вже буде майже на нулі – в загоні. Дуала ж з посиленою логікою це дратуватиме: “Ну що за тугодум, що за дурень!», – не скаже, звичайно, але подумає, і не раз – це точно! Та й сказати в серцах може: терпіння ж теж лопається. Виходить, що обоє колотимуть одне одного своїми сильними сторонами, підсиленими ще й підтипністю. І буде вже не доповнення, а напад ударами в найслабкіші, найвразливіші місця – наступання на ту саму ахіллесову п'яту, і притому - постійно. Які тоді будуть стосунки? Дружба переростає у ворожнечу, і наслідки можуть бути непередбачуваними – вельми печальними, враховуючи надуразливість таких партнерів. Але ж этик, - подумаєте, знає, як поводитися, як обходити гострі кути, як будувати стосунки, адже він гуманний – этик... Це зовсім не так. Етик як раз, даючи волю емоціям, у відкриту нападатиме на логіка, звинувачуючи його у всіх гріхах – явних і уявних. Партнер стане і аморальним, і безграмотним у спілкуванні, поведінці, нікчемою у всіх своїх проявах… Той же этик просто зацькує: “З людьми не спілкуйся – не умієш. Так не поводься – це аморально, так не говори – це неправильно, туди не дзвони, сюди не ходи, так не стій, так не сиди...” він зажене партнера в клітку, позбавляючи його індивідуальності і будь-якої мало-мальської свободи. Затишно? На жаль!.. А якщо врахувати ще і підвищену емоційність етика, що переростає в галас, істерики і бійки? Коли будь-який емоційний перегрів для партнера зі слабкою етикою можна порівняти з вбивством! Тому що для нервової системи це просто заборонено для уникнення різних психосоматичних захворювань. Той же этик, незадоволений однодихотомийниім за підтипом партнером, назве його, і не раз, найгіршою людиною з усіх, хто живе, занижуючи до незмоги його самооцінку.

Від такої дуальності обоє так втомлюються, що конфліктні стосунки можуть раєм здатися... Та й дуальність така мало чим відрізняється від конфліктності, і говорять тоді, і пишуть, що дуальні стосунки складні і крихкі... Про яку ж гармонію може йти мова, якщо вона вже йде про складність і крихкість??? І чим раніше таким дуалам розвестися – тим краще для обох. Та ми звиклися терпіти, адже прив'язуємося, адже любимо, адже «кохання сліпе: любимо і козла»... Ось тут довіритися б науці – прозрінню від нашої безграмотної сліпоти. Та й почуття потрібно аналізувати, і серце має бути розумним. Адже часто за кохання приймаємо захоплення, закоханість, приємність спілкування, а додати сюди ще енергообмін в дуальності – будь-який – ще б не очманіти, про кохання не подумати! Думайте про кохання, думайте, але тверезо. Адже Любов теж різною буває: кохання-пристрасть – як сірник – згорає швидко, а кохання душевне, глибоке дозволяє вогнищу горіти довго, зігріваючи сердечним теплом людяності...

Але повернемося до такої різної дуальності. Проаналізуємо, наприклад, стосунки у парі дуалів ІЕЕ та СЛІ.

Перший випадок: однодихотомійність етика-логіка коротко розглянуто вище. Додамо, що при посиленні етики в ІЕЕ посилена ще і сенсорика. За Мегедь-Овчаровим, «підтипи повинні розглядатися не як підилення якоїсь однієї функції, а як відносне посилення всіх функцій, розташованих у тому чи іншому вертикальному блоці моделі-А. В етичного підтипу ІЕЕ посилені функції контактного вертикального блоку: етика і сенсорика, що наближають цей підтип за проявами поведінки до етико-сенсорним (або сенсорно-етичних) типів”. А оскільки ІЕЕ ще й экстраверт, то “забиватиме” СЛІ – інтроверта і етикою – зайвою емоційністю, і сенсори кою: вольовим тиском, командуванням, пригноблюючи ще більше волелюбну натуру СЛІ. Ця ж сенсорика ІЕЕ ще й дратуватиме СЛІ, оскільки він і сам знає, як сенсорно повинно бути, і знає це куди краще ІЕЕ із слабкою, хоча і декілька посиленою, тому просто до смішного карикатурною сенсорикою. Гарна дуалізація! – І сміх, і сльози!

До того ж, етичний ІЕЕ полюбляє схвалення, а логічний СЛІ – критикує більше, ніж хвалить. І доводиться тоді ІЕЕ хвалити самого себе! І чим більше такий ІЕЕ стане себе хвалити, тим більше його партнер буде його таємно ненавидіти – адже кому, як не йому краще всього видно всі недоліки партнера, і знаючи їх, бравада у власну адресу ІЕЕ сприймається як зухвала брехня!

Далі, доповнення темпераментів. По Мегедь-Овчарову, “етичний підтип ІЕЕ має деяке переважання холеричного або сангвінічного темпераменту (товариські, контактні темпераменти), він краще орієнтується у сфері стосунків і більше тягнеться до спілкування”. Додамо, що він експансивніший, активніший, свавільніший і примхливіший. А СЛІ логічний – більш холеричний і активніший за СЛІ сенсорного. І ось, такий етичний ІЕЕ просто “задавить” своєю буйною натурою не менш буйного холерика СЛІ, який за своєю інтровертністю, щоб зберігати стосунки і родинний спокій стане, хоч-не-хоч - флегматичним. Його енергія вичерпуватиметься, темпи сповільнюватимуться, працездатність падатиме, і йому стане нудно й нецікаво жити... Замість підйому і врівноваження енергетики в дуальності, буде погашення енергетики інтроверта еспансивністю екстраверта. Це те, що називається «вампіризмом».

Другий випадок – однодихотомійність інтуїція-сенсорика. Тобто в ІЕЕ акцентована інтуїція з логікою, в СЛІ – сенсорика з етикою. Тепер уже навпаки, ІЕЕ з посиленою логікою стане вважати партнера недалеким і безглуздим, таким, що зарився в сенсорних дрібницях, які ой як дратуватимуть інтуїтивного ІЕЕ. А сенсорного СЛІ дратуватиме те, що партнер не звертає уваги на його старання відносно краси і гармонії, що оточує, на деталі-аксесуари, які прикрашають його персону. Для кого тоді старатися – думатиме, - і вважатиме партнера неуважним, бездушним, егоїстичним і нудним. А його інтуїтивно-логічні міркування здаватимуться незрозумілими і непотрібними. Сам же ІЕЕ сприйматиметься, як не від світу цього, тоді як навпаки, СЛІ для такого ІЕЕ сприйматиметься дуже примітивним, приземленим і заматеріалізованим. Обом не вистачатиме духовності, злету думки і фантазії.

Що ж відбуватиметься з темпераментами?

СЛІ сенсорний ледачіший і флегматичніший – він живее, насолоджуючись собою і своїми відчуттями, і працювати йому, як це властиво логічним, ну ніяк не хочеться...

А інтуїтивний підтип ІЕЕ (з посиленням інертного блоку), схильний до відносного переважання нетовариського темпераменту - меланхолійного або флегматичного. І ось уявіть собі, як ліниво нудно буде обом флегматичним людям. Звичайно, проблиски основного сангвіністичного в ІЕЕ і холеричного в СЛІ темпераментів інколи підбадьорюватимуть їх, але лише інколи, а загалом, їх засмокче взаємна нудьга.

Ось і думайте, як добре стане людям, коли здуалізуються вони різнодихотомійно.

Перший випадок: етичний ІЕЕ і сенсорний СЛІ.

Спільні посилені сенсорика й етика додаватимуть відчуття спільності інтересів у відчутті тотожності характерів, обоє сприйматимуть один одного як дуже чуйних і людяних, розуміючих людей. І тоді їм важко буде образити один одного. Зовнішня краса партнерів заворожуватиме обох, і взаємні компліменти грітимуть душу таким жадібним на свалення партнерам.

Сангвінічний з проявами холеризму і флегматичний темпераменти взаємно доповнюватимуть і врівноважуватимуть діяльність, і відчувати такі партнери будуть заспокоєння і гармонію. Адже етичний підтип ІЕЕ більш активний і товариський, ніж інтуїтивний. А сенсорний СЛІ більш пасивний і інертний, ніж логічний. Чим не пара?

Другий випадок: інтуїтивний ІЕЕ і логічний СЛІ.

“В інтуїтивного підтипу ІЕЕ (за Мегедь-Овчаровим), в його посиленому лівому вертикальному блоці моделі "А", акцентована інтуїція з логікою. Це створює передумови для його науково-теоретичної підтипної орієнтації.” Цікавлять таку людину більше світ глобальних ідей, ніж світ людей і характерів, хоча і в них він розбирається відмінно. Ось і спільність інтересів, і теми для спілкування – схильного до філософії й аналізу всесвітніх проблем логічного СЛІ і такого ж інтуїтивного ІЕЕ. Приємно також відчуття тотожності по спільній посиленій логіці – обоє сприймають один одного як розумних і проникливих людей – та такими вони і стають! Жарти і гострота один одного сприймаються адекватно, образ ніяких не буває, навпаки, їх гострий розум ще відточується, і веселощам і спілкуванню немає меж...

За темпераментом інтуїтивний підтип ІЕЕ спокійніший, ніж етичний, і більш холеричний логічний СЛІ доповнює його і за темпераментом.

Звичайно ж, можна покластися на провидіння, на сліпий випадок, плисти за течією і жити, як прийдется. Але чи не краще жити так, як хочеться, - адже це куди краще, ніж як прийдеться.

Тож уявіть собі партнера, який вам підходить за усіма параметрами, зігрійте цей образ любов’ю, скажіть подумки своє палке бажання Простору, і Всесвіт дасть це. Ситуації з часом вистрояться так, що щасливий випадок дасть вам саме ту людину, яку прагнете: ви обов’язково зустрінетесь. Тільки не прогавте свого шансу: будьте уважними до подій і людей. А зустрівшись – вдячними долі, і бережіть-бережіть і кохання своє, і одне одного. Хай щастить!

Рекомендуємо ще ці статті рубрики

Доля. Дуальність. Проблеми. Рішення.
  Доля. Як вона складається у дуальної пари? “Посієш звичку - пожнеш характер, посієш характер – пожнеш долю” – писав Януш Корчак, і був правий, але частково. Долю формує не тільки сила характреру, а...
Історія любові від Тетяни Педан
Не дає спокою історія мого останнього кохання, я так була впевнена, що зустріла, нарешті, свою половинку, свою справжню велику і світлу любов, і думала, будемо разом завжди, про можливе розлучення і...
Тарас Гладкий про себе, про життя, про роботу, про соціоніку
  Про Життя Народився 22 липня 1981р., с. Задністрянськ, Галицького р-ну, Івано-Франківської області. Щирий і відданий Україні українець. Після Бурштинської школи вступив до Івано-Франківського...

Додати новий коментар

Свіжі матеріали блогу

27 Бер 2017
Магія нашого часу: нове обличчя язичництва в християнстві
Священник Георгій Коваленко зрозумів, що "Бог не сидить у кабінетах митрополитів, Його немає в позолочених іконостасах, Він не говорить вустами пихатих богословів" і настав час знайти відповіді на запитання, на які церква знайти відповіді не здатна...
17 Лип 2016
Як заробити на коментарях в Qcomment ru
Вітаю вас, дорогі соціонці! Продовжуємо наші великі справи і сьогодні ми обговоримо як збільшити дохід на коментарях в інтернеті на сервісі Qcomment ru. У першій частині серії є детальна відео інструкція по реєстрації в Qcomment.   Увага!...
14 Лип 2016
Робота для інтроверта - просто робота на лайок
Сьогодні незвичайна для спільноти "Соціон" новина. Йтиметься про додатковий заробіток в інтернеті і це перший випуск із серії "Робота для інтровертів". Кожен інтернет-користувач знає, що всесвітня мережа пропонує товари і послуги на будь-який смак,...

Найближчі події центру

 • 21 Лип 2017

  Тренінг "Практична соціоніка та візуальне визначення типу особистості"

  Навчіться за зовнішністю визначати характер людей і будете завжди на крок попереду!

  Дізнатись більше
 • 17 Чер 2017

  Коуч-тренінг "Сила кохання або хто моя половинка, як її знайти і кохання зберегти"

  Знайдіть свою половинку за зовнішніми рисами обличчя, поведінкою, рухами та манерою спілкування,...

  Дізнатись більше
 • 9 Вер 2017

  Повний курс "Програма підготовки цілісної особистості"

  Люди діляться на тих, хто здатен літати, і він не питає дозволу для польоту, і тих, хто вміє...

  Дізнатись більше
 • 22 Чер 2017

  Практичний вебінар "Запусти своє невичерпне джерело Енергії"

  Звідки брати ту енергію, коли насправді вже не має сил навіть зробити наступний крок?...

  Дізнатись більше
 • Наш відеоканал