Про розвиток соціоніки, якій вже 40 років

 

Виповнилося 40 років з дня визнання соціоніки наукою, а саме 1 жовтня 1980 року її основоположниці - Аушрі Аугустінавічутє вручено патент на винахід. Маємо два томи зібрання її праць. А тоді - у вісімдесятих передруковувались на друкарських машинках її статті, молодь валила на її лекції, а приїжджала Аушра із Литви і до Києва, аби відкрите нею людям дати. В невеличкому литовському місті Швянтоє організувала Конференцію із соціоніки, відвідувачі якої спілкувалися в колі саме своєї квадри, і експериментально було доведено, як відчуває себе людина не у своїй квадрі: як біла ворона! У колі однієї квадри жваве спілкування і море сміху, з'явився хтось із іншої - і завмирають усі в тиші: дискомфорт. Аушра писала про омріяний нею інститут соціоніки, де на кожному поверсі працюватимуть представники певної квадри.

А потім...

Створено Міжнародний інститут соціоніки (МІС) у Києві.

Роздрібнення першого угрупування на окремі школи.

Надання прізвиська лже-науки у широких колах психологів. На щастя, є серед психологів спеціалісти, які знають і використовують соціоніку. У деяких вишах вносять до програми: знайомлять студентів з її основами. А глибоко? Як розвивається ця необхідна суспільству наука?

На соціонічних зібраннях зацікавлена молодь дылиться своъми поглядами у застосуванні соціоніки.

В Інтернеті розповсюджується твердження, що соціоніка придумана для створення штучного інтелекту. Так наука ж не придумується. Всі знання існують і тільки відкриваються певним особам у певний час.

Аушра зробила відкриття, бо її турбувало одне питання: чому студенти, яким викладала економіку, кожен поодинці - спокійна, врівноважена, адекватно міркуюча людина, а тільки у групі - відбуваються зміни і люди стають невпізнаними. Не кращими, звичайно. Бо їй дуже боліло, чому не складаються стосунки з рідним чоловіком, адже кохали одне одного. Чому? Чому? Кожен логік переймається цим питанням... Аушра ж наполегливо шукала відповіді. Перелопатила масу літератури, знайшла працю К.Юнга "Психологічні типи", у З.Фрейда - модель психіки, у А.Кемпінські - інформаційний метаболізм. І простір відкрив їй істину. Мені теж відкривалося, тому я знаю, про що пишу. Знання приходять просто. Встигай лише записувати. Розказувати. Передавати. І Ашра писала і розказувала, навіть передавала безконтактно: С.Чурюмов, соціонік - розказував, як він приїхав до Аушри попросити знання її, а та просто провела перед ним руками і все. Повернувшись до Києва, той став писати і писати. Двотомник вийшов товстелезний.

То при чому тут штучний інтелект? Який однак створити, щоб він перевершив здібності людини - не вдасться. Адже як ви закладете у програму почуття, емоції, сенсорне сприйняття, усю оту тонку чуйку, яка може вловлювати й переробляти інформацію усіма шести рецепторами людини? Адже часто ми сприймаємо тілом, яке, до речі, ніколи не обманює.

Період становлення соціоніки позаду. Таких експериментів, які підірвали довіру не тільки до фахівців, а, й на жаль, до науки вцілому, які відбувалися, наприклад, на Конференції у Дніпрі, тоді ще Дніпропетровську на початку 2000-х, коли результати типування не співпадали, вже не буде. Чому так відбувалося, можна зрозуміти із статті про методі визначення ТИПу.

В період експериментів першої квадри створено нові теорії. А,за законами соціоніки, будь-яка нова ідея може бути практично реалізованою тільки після опрацювання її представниками усіх ТИПів усіх квадр і з висновками і практичними наробками саме четвертої квадри. На конференції 2019 року Лівія Мікельсоне - представник Латвії, розчаровано підсумувала: "Перша квадра ніяк не перестане придумувати науку. Пора вже її практично застосовувати третій і четвертій". Вона була права. Друга квадра проявить свою активність у період створення суспільства гуманізму з дотриманням законів соціоінки - законів міжособових і суспільних взаємодій.

І час прийшов. Факт, що конференція перемістилася до Інтернету, показав згасання її відвідування. І тому довелося взяти справу у руки представникам третьої і четвертої квадр. Результат - ця збірка доповідей. І плани практичної широкої реалізації соціоніки у всі сфери життя. Це стало можливим через практичне підтвердження протягом 25 років точності єдиного і простого, доступного навіть дітям - візуального методу визначення ТИПу.

Таня Педан про розвиток соціоніки і ювілей цієї науки

Реалізація надбань соціоніки:

Напрямок №1.

Навчання психологів шкіл соціоніці і візуальному типуванню для впровадження індивідуального підходу, предметної і ранньої професійної орієнтації школярів, формування класів і груп для проектної роботи за психічною сумісністю, аби навчання і співпраця учнів і вчителів були максимально ефективними.

В результаті психолог і вчитель-класовод чи класний керівник у списку учнів бачитиме ТИП кожного, матиме короткі характеристики кожного ТИПу, а також глибокі характеристики сильних і слабких сторін у книзі "Характер за зовнішністю". Там же існує опис квадрової належності, дуальних пар, таблиця закономірних стосунків, опис яких у книзі "Знайди гармонію в житті", або надається окремо.

Яка користь?

Психолог, вчитель батьки й самі учні знатимуть сильні і слабкі сторони ТИПу, які види діяльності відповідають сильним сторонам, які теми заборонені, бо травмують слабкі сторони. А відтак буде вірне спрямування й реалізація вроджених здібностей дитини. Налагодиться сімейний мікроклімат, батьки знатимуть свою дитину, як її спрямовувати, у чому можна попросити поради й допомоги, а у чому дитина від природи слабка, і тому ні вимагати тут нічого не потрібно, ні критикувати, навіть й не хвалити, а непомітно м'яко захищати і підтримувати, або делегувати завдання тим, хто за своїми сильними сторонами впорається з цим краще. Дитина ростиме впевненою, а відтак - здоровою.

Знаючи закономірні стосунки, можна їх свідомо корегувати, приємно безконфліктно спілкуватися, а при виникненні конфліктів безболісно грамотно їх розв'язувати. До того ж, знаючи ТИПи інших дітей, ненав'язливо підбирати сприятливе оточення за психічною сумісністю, краще - квадральне або з представниками сумісних квадр (І і ІV, або ІІ і ІІІ). Може виникнути супротив: дехто заявляє, що дитині потрібно отримати досвід взаємодій з представниками усіх ТИПів й усіх квадр. Отримає. Ціною стусанів, синців і психічних травм. Так, вона навчиться відстоювати себе або знайде захисників, але від такого соціального досвіду її психіка неодмінно переключиться на блок Супер Его, який здаватиметься їй власною суперсилою, а насправді руйнуватиме психіку, адже цей блок слабкий, і енергія, яка природно тече до сильного блоку, перекочує на слабкий, і тоді дитина геть втратить і свою вроджену природу, і силу. Стане хвальковитою, нав'язливою, демонстративною, неуживчивою, неприємною оточуючим.

Відомо, що яким би справедливим не був би вчитель, однак у нього неодмінно бувають улюбленці серед учнів. І не об'язково відмінники! А також ізгої. Діти це тонко відчувають, їх не обманеш. І влаштовують на уроках інтелектуальні й психологічні турніри з учителем, заважаючи йому вільно й невимушено передавати знання. Проблема? І вона вирішується. Адже у даному випадку спрацьовують закономірні стосунки. І варто грамотно формувати класи і підбирати до кожного класу вчителів, які найбільш психічно підходять до того чи іншого колективу, щоб процес передачі й засвоєння знань був якомога ефективнішим і для всіх приємним. Діти полюблять школу, а вчителі - своїх вихованців, і щиро!

Щодо характеристик предметної і професійної орієнтації - їм немає ціни! Знаючи, до яких видів діяльності маєш вроджений хист, можна готувати себе заздалегідь до майбутньої улюбленої справи. І не викидати гроші на вітер, не гаяти дорогоцінний час, шукаючи себе, змінюючи виші, місця роботи... Адже такий пошук може бути безкінцевим. А життя? Прогавиться, змарнується... Розчарована вкрай людина вдастся до алкоголю чи сумнівних розваг, аби відволіктися від важких думок і переживань безвиході, але забуття на певний час додає вподальшому ще більше проблем. Саморуйнація. Втрати себе й орієнтирів - що може бути гіршим у житті?

Напрямок № 2.

Надання підростаючому поколінню новітніх знань: знань для грамотної орієнтації у житті, для відчуття себе особистістю, яка знає навіщо живе, як їй жити і має всі ресурси для цього. З цією метою розроблена програма предмету "Людина і суспільство" для учнів 7 - 9 класів. З досвіду роботи саме у цей період іде засвоєння життєвих істин і формується світогляд. Пізніше - складніше. Старшокласники - максималісти, і вже "все знають", ще й "краще" за дорослих.

Напрямок № 3.

Навчання менеджерів усіх ланок й спеціалістів з підбору персоналу візуальному типуванню, аби на певні посади приймати людей відповідно їх сильним сторонам і ТИПам працівників, у колі з якими потрібно буде працювати. Це підвищить ефективність роботи, надасть природної мотивації до праці й поліпшить моральний мікроклімат колективів. У таких робочих групах працювати настільки приємно, що люди охоче бігтимуть на роботу, виконуватимуть усе творчо, із ентузіазмом і особливим захватом, адже відчуватимуть щастя й енергетичний підйом у колі одноквадральників й однодумців! Я особисто працювала в колі своєї квадри, і н не ніхто не покидав справу, незважаючи на те, що прибутків певний час не було взагалі. Люди не шукали теплих місць і зарплату!

Напрямок №4.

Підбір спеціалістів для розробки певних проектів за принципом стимульних груп : груп мізкового штурму тощо, використовуючи дослідження Г.Рейніна про різні групи соціону.

Напрямок №5.

Створення служби знайомств за психічною сумісністю. Люди знатимуть психічні особливості людини, фото якої буде до вподоби і свідомо обиратимуть собі пару на все життя. Такі союзи будуть справді стійкі, а отже, у повноцінних родинах зростатимуть здорові душею і тілом діти.

Напрямок №6.

Широке розповсюдження практичних набутків соціоніки і навчання візуальному типуванню широкого загалу як вживу, так і он-лайн. Користь: людина розумітиме й відчуватиме себе й інших, зможе побудувати здорові або зкорегувати існуючі стосунки, грамотно виховувати дітей. Адже виховання - це не керування й маніпулювання живою вільною особистістю, що тільки знищує, як правило, цю особистість, а створення необхідних умов для її розвитку і розквіту.

Напрямок №7.

Психічне оздоровлення особистості через психологічно-соціонічне консультування, коучинг, системні розстановки.

Напрямок №8.

Грамотний науково обгрунтований підбір керівних кадрів, їхніх замісників і радників за законами соціоніки залежно від завдань, поставлених перед організаціями.

Напрямок №9.

Створення управлінської системи, де кожна ланка виконуватиме саме своє завдання при науковому підборі персоналу. Здійснення управління системою, керувати якою буде колегіальна група людей-спеціалістів, представників усіх 16 ТИПів.

У перспективі - внесення абревіатури ТИПу людини до її паспорту. Кожен знатиме, які види діяльності підходять за сильними сторонами і не помилиться у виборі професії. Паралельно, НR-спеціалістам буде легше й ефективніше підбирати кадри, адже ТИП визначається одразу за фото. Досвід же роботи, якщо людина працювала за слабкими сторонами буде лише досвідом розчарувань, виснаження й ненависті до подібної діяльності. Освіта, яким би престижним не був би заклад, дає лише набір знань, які до речі, теж добре не засвоюються і швидко вивітрюються, якщо вкладені були саме на слабкі сторони, але якщо й засвоїлися, необхідних навичок людина однак не отримала, бо навички - від природи, а не від знань і досвіду.

Що розробляється в теорії соціоніки наразі? Закінчуються й готуються до видання книги з новими відкриттями: "Як оздоровитися й стати щасливішим або саморегуляція за Моделлю-А", "Особливості й корекція стосунків у кожній можливій парі усіх ТИПів", "Хто твоя половинка, як її знайти і кохання зберегти", "Інноваційний менеджмент: краще ніж MBTI".

Які проблеми? Необхідна фінансова підтримка усіх вищеописаних проектів для навчання майбутніх спеціалістів.

Запрошуємо до співпраці!

Попереду - створення суспільства гуманізму - соціону, про який так мріяла основоположниця соціоніки Аушра Аугустінавічюте.

Рекомендуємо ще ці статті рубрики

Свіжі матеріали блогу

Квазігендерна соціоніка: Звідки виникли терміни "чоловікоподібна" жінка, і "жінкоподібний" чоловік? Квазігендерна соціоніка У даній статті пояснюються особливості поведінки людей одного і того ж Типу, незалежно від статі, коли при посиленні певних функцій (природженому), загальний стиль поведінки схожий на стереотипні уявлення чоловічої та жіночої поведінки, але при... Дізнатись більше
Про розвиток соціоніки, якій вже 40 років Соціоніці 40 років_про розвиток соціоніки   Виповнилося 40 років з дня визнання соціоніки наукою, а саме 1 жовтня 1980 року її основоположниці - Аушрі Аугустінавічутє вручено патент на винахід. Маємо два томи зібрання її праць. А тоді - у вісімдесятих передруковувались на друкарських... Дізнатись більше
Гармонія особистості Гармонія особистості Застосування законів соціоніки, психософіі Афанасьєва, розуміння функціонування Моделі-А і управління власними реакціями, сприйняття людей усіх типів і комфортні стосунки з будь-якою людиною - ось показники гармонійної особистості. Застосування... Дізнатись більше

Найближчі події центру

 • Тренінг "Практична соціоніка та візуальне визначення типу особистості"

  Навчіться за зовнішністю визначати характер людей і будете завжди на крок попереду!

  Дізнатись більше
 • Коуч-тренінг "Сила кохання або хто моя половинка, як її знайти і кохання зберегти"

  Знайдіть свою половинку за зовнішніми рисами обличчя, поведінкою, рухами та манерою спілкування,...

  Дізнатись більше
 • Повний курс "Програма підготовки цілісної особистості"

  Люди діляться на тих, хто здатен літати, і він не питає дозволу для польоту, і тих, хто вміє...

  Дізнатись більше
 • Тренинг "Практическая соционика и визуальное определение типа личности"

  Научитесь по внешности определять типы людей и будете всегда на шаг впереди!

  Дізнатись більше
 • Наш відеоканал