Гармонія особистості

Застосування законів соціоніки, психософіі Афанасьєва, розуміння функціонування Моделі-А і управління власними реакціями, сприйняття людей усіх типів і комфортні стосунки з будь-якою людиною - ось показники гармонійної особистості. Застосування соціоніки в психотерапії.

З першими роботами Аушри Аугустинавичюте з'явилася надія: ось, нарешті, є наука про людину, застосування законів якої дасть кожному так бажану гармонію: з самим собою, у стосунках, у житті в цілому. Тестів зарясніли сторінки глянцевих журналів. Передачі по телебаченню обіцяли: знаєш свій тип особистості - зрозумієш себе, знайдеш доповнюючого партнера і буде тобі гармонія, і буде міцна сім'я. Про вибір улюбленої справи і необхідності знайти своє призначення заговорили пізніше. Минув час і ентузіазм змінився розчаруванням. Визначити тип особистості виявилося непосильним завданням: тести результатів не давали, спостереження за поведінковими реакціями, інтерв'ю приводили до суперечливих висновків. Розчарування переросло в стійкий скепсис, і навіть в наш час, коли застосовується вже точна технологія типування, люди за інерцією вихлюпують свою біль розчарування в можливостях соціоніки. А вони справді безмежні. Застосування її законів в особистому та суспільному житті призведе нас до зменшення конфліктів і непорозумінь, створить передумови створення суспільства гуманізму.

Як же досягти цього? Виявляється, тільки знання свого типу і типів оточуючих, закономірних стосунків і створення ефективних груп під певні завдання ще не вирішує всіх проблем. Швидше, лише зменшує їх. Необхідна ще і культура спілкування. Та не нав'язана стереотипами соціуму! А глибоке розуміння себе та особливостей співрозмовника згідно функціонуванню Моделі-А двох психік. А коли людей - група? А якщо великий колектив? Тоді важливо знати, яких слів і фраз з людиною якого типу слід уникати. Про це - в статті "Правила безконфліктного спілкування".

Почнемо з гармонії з самим собою. Як зрозуміти, чи гармонійна я людина?

Якщо нормальне взаєморозуміння з людиною будь-якого типу, значить, Ви гармонійна людина.

Для цього Вам необхідно визначити типи всіх ваших знайомих і колег. Подивіться, чи є всі представники соціону серед них. Якщо якихось типів соціону немає в вашому оточенні, то це означає, що на даному етапі у Вас немає завдань, що вимагають активності їх програмної функції, не потрібно це, або ми ігноруємо в собі цю проблему і уникаємо її.

Тепер проаналізуйте, наскільки легко Вам спілкуватися з людьми вашого оточення, чи дратують вони Вас.

Якщо Вас дратують представники певних типів, то значить, у Вас проблеми з тієї функції, яка у них є програмною. Дратують типи СЕІ або СЛІ - проблеми з сенсорикою відчуттів (БС), дратують ЛСЕ або ЛІЕ - проаналізуйте вашу ділову логіку (СПД). Наїжджають ЕСІ саме на Вас, або незадоволені вами ЕІІ - стосунки з етикою стосунків (БЕ) у Вас бажають кращого.

При чому, як тільки Ви виростите до прагнення працювати над собою і яскравіше виявлятися в соціумі, поруч з Вами виявиться саме та людина, яка стане дратувати і напружувати Вас найбільш сильно. Адже треба бути готовим до всіляких несподіванок, і ця людина і навчить, і загартує вашу особистість найбільш ефективно. А щоб уроки проникали в вашу свідомість і закріпилися найбільш надійно, отримаєте ще й таких партнерів, до яких будете вельми небайдужі. Адже тільки глибоке почуття любові здатне змінювати нас: випалювати своїм полум'ям все те, що заважає життю і розвитку і наповнювати світлою енергією творити. І як тільки ми відчуваємо ці благотворні зміни, нас наповнює неймовірно приємне відчуття подяки...

А процес цей часто болісний, часом нестерпний. Як будь-який шлях розвитку: через терни до зірок. Швидше за все, саме тому так багато претензій навіть до дуалів - людей, необхідних нам за нашою природою, але, як не парадоксально, з якими найбільш гостро і болісно сприймаються будь-які розбіжності, тертя, не кажучи вже про конфлікти! Але парадоксу в цьому немає! Адже кому, як не дуалу, найбільш видно наші недоліки. А цінувати треба найважливіше: дуал захищає і підтягує наші слабкі сторони, врівноважуючи тим самим психіку. З ним дійсно найбільш комфортно як енергетично, так ментально і фізично.

Але однієї тільки дуальності мало. Вона, звичайно приємна, і навіть, з мого досвіду, просто необхідна в сім'ї, але для виходу в соціум потрібно напрацьовувати й інші якості: стійкість до впливу інших, терпимість, витримку, вольові та дипломатичні якості, глибоку повагу до будь-якійої людини, будь то випадковий співрозмовник, або ваш колега або керівник. Необхідно бачити всі найтонші маніпуляції, розуміти, як реалізує себе людина і чому саме так. І разом з тим відстежувати і контролювати власні реакції. Для реалізації себе в соціумі необхідні не тільки знання природи людини, а й глибоке відчуття, як себе, так і інших.

Тим більше, що в наш час багато травмованих, душевно і матеріально невлаштованих людей, які страждають і не усвідомлюють, що саме з ними відбувається і чому. А тому - нестриманих і нервових, як натягнуті струни, які готові розірватися, раптово лопнути, але ж і рвуться. Серця. Душі. Нерви. Катаклізми в душах породжують катаклізми в суспільстві і природі. Адже кожна думка і почуття створюють енергію, на якій тримається Всесвіт ...

І, щоб прийти до гармонії, до мирного творення життя, необхідно створити її всередині. Так, саме створити. Одних знань мало. Необхідні зусилля, часом надзусилля в роботі над собою, у відчутті подій і усвідомленні їх причин і наслідків. І дуже добре, що в роботі над собою нам допомагають люди нашого оточення. Чи не помічали Ви, що з різними людьми одного типу ми поводимося як-то однаково, як би за одним сценарієм, зовсім не схожим на нашу ж поведінку з представниками інших типв.

Важливо розуміти механізми і власної психіки, щоб не потрапляти в халепу, уникати помилок і неприємностей. Кожен з нас має силу й адекватний, приємний собі й іншим, реалізуючий блок Его. Але саме ці якості зазвичай ніхто в собі не цінує: адже тут легко все і просто виходить, навіть як би само собою. А іноді хочеться ще і блиснути собою, особливо по рольовій - третій функції. А це - підступність, яка приносить нам масу неприємностей! Людина відчуває себе супергероєм, а навколишні бачать його косяки.

Повернемося до взаємодій з іншими. Оскільки кожна людина - лише 1/16 всього організму людства, для кращого взаєморозуміння в контактах з іншими необхідно виростити в кожному з нас якості всіх 16 типів в їх позитивному прояві. І якщо бачити негативні прояви інших, що легше, ніж бачити себе з боку, то навчитися терпимо ненав'язливо допомагати людині впоратися з ними самостійно. Не вказувати і повчати менторським тоном, або гніватися і дратуватися, не сміятися-знущатися, що якраз найбільш боляче, і відштовхує людей зі страшною силою, а ставитися до таких проявів особливо терпимо, з розумінням і любов'ю. Берегти вразливу душу кожного. Для цього треба знати тип і особливості сприйняття і реакцій людини даного типу. А також особливості реакцій цієї людини виходячи з його психософічного типу. А це вже зовсім не важко: адже тип видно з першого, іноді - з більш пильного погляду на людину, а психософічний тип з декількох характерних особливостей мови і реакцій.

І ось, бачачи тип людини і спостерігаючи його прояви, помічаємо, як її психіка миттєво переключається з функції на функцію, а людина переходить з блоку на блок.

Найприємнішою і адекватною людина сприймається на блоці ЕГО. Але треба враховувати, що є типи людей, поведінка яких класики літератури назвали б дволикою, або самих людей - подвійними натурами. Наприклад, ЕСІ, маючи в блоці ЕГО етику стосунків і вольову сенсорику, в одних ситуаціях проявляє себе як ввічлмва, коректна, чарівна і м'яка людина, реалізуючи першу функцію етики, і як несподівано може стати грубим, напористим, різким, нахабним і пробивним, перемикаючись на другу функцію - сенсорики вольової при необхідності діяти рішуче в певних ситуаціях. Сам же представник цього типу може цього і не помічати, причому пишається більше саме своїми вольовими якостями другої - творчої функції, ігноруючи свою програмну, яка і подобається найбільше, і енергії має незрівнянно більше. Та й стереотипи і звичні форми поведінки призводять до того, що ЕСІ частіше використовує саме свою творчу функцію: адже бути сильним престижно в теперішньому жорсткому світі, а ввічливим і м'яким - начебто здаватися слабким. І змінюється характер людини не в кращу сторону.

Але якщо це знати і враховувати, можна непомітно допомагати людині переключитися на першу функцію, акцентуючи увагу саме на її психічні якості або схваленням, або зміною теми розмови, або щирим подивом при раптовому її прояві. Ми повинні, зобов'язані допомагати один одному в цьому, адже від цього залежить і наше самопочуття і настрій, і настрій співрозмовника, а в підсумку ефективність наших взаємодій.

Для успішної допомоги іншим з метою результативності взаємодій важливо відстежувати і свої миттєві реакції, навчитися так само миттєво і успішно контролювати себе, не даючи гніву і обуренню вирватися назовні. Як? Утримувати в душі любов до співрозмовника. Не приймати його реакції на свій рахунок, включаючи образи, а уявляти собі, що людина так реагує, тому що їй погано.
Люди відображають Вас і ваші сторони психіки, і перш, ніж засудити, подумайте про себе: «Що я по цій функції роблю не так?», «Яку проблему ці люди мені дзеркалять?», «З якою частиною себе вони мене поєднують?»

Якщо певних людей соціону взагалі немає в вашому оточенні, наприклад, типів з вольовою сенсорикою (ЧС) в блоці ЕГО - то значить, Ви уникаєте цих психічних станів або ігноруєте проблеми по ним. Бажано знайти когось з такою функцією, і подивитися, як у Вас будуть складатися взаємини з цією людиною.
Знання соціоніки, моделі, точне типування корисні в психотерапії: дозволяє бачити, куди людину направляти і відсікати шкідливі методи, які їй не підходять. Дає більш індивідуальний і диференційований підхід до людини. Незнання цього призводить до того, що людині нав'язують якості, які їй шкодять і замість ефективності можуть ще більше погіршити її проблеми, зруйнувати психіку.

Соціоніка - це таблиця Менделєєва для психології - перший крок у будь-якій допомозі людині.

Завдання психотерапії - привести людину до самої себе, соціоніка ж показує, як і куди вести. Дозволяє знайти підходящого для клієнта психотерапевта: наприклад, ЕІЕ для СЛЕ кращий психотерапевт, ніж ЕІІ. 

Автори матеріалу: Тетяна Педан, Андрій Рига.

Рекомендуємо ще ці статті рубрики

Свіжі матеріали блогу

Квазігендерна соціоніка: Звідки виникли терміни "чоловікоподібна" жінка, і "жінкоподібний" чоловік? Квазігендерна соціоніка У даній статті пояснюються особливості поведінки людей одного і того ж Типу, незалежно від статі, коли при посиленні певних функцій (природженому), загальний стиль поведінки схожий на стереотипні уявлення чоловічої та жіночої поведінки, але при... Дізнатись більше
Про розвиток соціоніки, якій вже 40 років Соціоніці 40 років_про розвиток соціоніки   Виповнилося 40 років з дня визнання соціоніки наукою, а саме 1 жовтня 1980 року її основоположниці - Аушрі Аугустінавічутє вручено патент на винахід. Маємо два томи зібрання її праць. А тоді - у вісімдесятих передруковувались на друкарських... Дізнатись більше
Гармонія особистості Гармонія особистості Застосування законів соціоніки, психософіі Афанасьєва, розуміння функціонування Моделі-А і управління власними реакціями, сприйняття людей усіх типів і комфортні стосунки з будь-якою людиною - ось показники гармонійної особистості. Застосування... Дізнатись більше

Найближчі події центру

 • Тренінг "Практична соціоніка та візуальне визначення типу особистості"

  Навчіться за зовнішністю визначати характер людей і будете завжди на крок попереду!

  Дізнатись більше
 • Коуч-тренінг "Сила кохання або хто моя половинка, як її знайти і кохання зберегти"

  Знайдіть свою половинку за зовнішніми рисами обличчя, поведінкою, рухами та манерою спілкування,...

  Дізнатись більше
 • Повний курс "Програма підготовки цілісної особистості"

  Люди діляться на тих, хто здатен літати, і він не питає дозволу для польоту, і тих, хто вміє...

  Дізнатись більше
 • Тренинг "Практическая соционика и визуальное определение типа личности"

  Научитесь по внешности определять типы людей и будете всегда на шаг впереди!

  Дізнатись більше
 • Наш відеоканал