Відчуття стосунків соціального замовлення приймачем - догідливість і глибоке розуміння потреб партнера

Приймач повністю розуміє досвід і всю діяльність передавача

Стосунки соціального замовлення односторонні: якщо передавач погано розуміє і відчуває приймача, то зі сторони приймача інформація сприймається дуже добре, чітко, до найменших тонкощів, він правильно розуміє, вловлює й сприймає кожну думку, тонко й глибоко відчуваючи приховані можливості, таланти, й викриває той потенціал, який, може, лише неясно відчуває сам передавач. Отже, приймач повністю розуміє досвід і всю діяльність передавача, але не в змозі на нього впливати.

Приймач вже на відстані захоплюється передавачем, відчуває подих його загадковості, привабливості, і, не стримуючись, готовий йому співати дифірамби, вихваляючи й завищуючи міру достоїнств.

Йому подобається поведінка, манера триматися, вміння легко робити те, до чого прагне партнер, а також стиль викладення думок, його творчий почерк. При цьому дуже прихильно ставиться до свого партнера, відчуваючи певну залежність від нього, бажаючи бути йому у пригоді, догоджати й вірно служити йому, надаючи від себе приємності.

Передавач приймачу є людиною, про яку він безпосередньо піклується, бажаючи того чи ні. В присутності передавача активізується, намагається в усьому допомогти, мимовільно починає запобігати перед ним, догоджати йому з якихось для себе незрозумілих причин. Починається це із дрібниць, а потім робиться все більше і більше, хоча приймач намагається стримувати себе. Але відчуває, що йому важко відмовити в чому б то не було такому авторитетному партнеру. Таким чином потрапляє у повну залежність від передавача, тим самим втягує і його самого в шалений вир стосунків, демонструючи свою відданість і вірність. Зі сторони це сприймається так, ніби приймач постійно виправдовується перед передавачем.

Передавач приваблює приймача своєю значимістю і авторитетністю

Партнер-передавач не передає замовлення приймачу свідомо. Психологічний дискомфорт, в якому знаходиться передавач, сприймається як соціальне замовлення тому, що й сам передавач сприймається як соціальна цінність або як виконавець особливо цінних функцій. Тому такій людині в очах приймача конче та із задоволенням хочеться допомогти, надати передавачу значимості, упадаючи перед ним і мало не обожнюючи його. Лише передавач приваблює приймача своєю значимістю, авторитетністю і життєвим досвідом, а всі інші на його фоні здаються звичайними. 

Зі сторони стосунки сприймаються як рівні, безконфліктні, навіть приємні, що піднімають настрій і активність партнерів. Приймач відчуває зі сторони передавача душевне розташування до себе, і сам відповідає прихильністю і любов’ю.

Поруч із передавачем приймач почуває себе несамостійним. Увага з боку передавача є необхідною умовою психічного комфорту приймача. І тому приймач намагається зберегти передавача навіть ціною втрати активності і самостійності. Якщо такі стосунки склалися між батьками і дітьми, для останніх це особливо небезпечно. Розвиваючись під впливом передавача, дитина росте вкрай несамостійною, вередливою і капризною, стає егоцентричною, примхливою, бо підсвідомо вимагає подібної суперуваги від оточення. Її психіка протестує проти підлеглого становища проявами грубощів, зухвальства, нестримної знервованості й обурення. Психіка прагне звільнитися, але втягується, як кролик у пащу удава. В дитину вселяється страх перед навколишнім життям, якого за "удавом" просто не бачить.

При тісній співпраці психіка приймача знаходиться в стані емоційної напруги, і нервова система розхитується від постійної перенапруги, але прояв агресивності у відношенні до передавача неможливий. Передавач сприймається впевненим і незворушним, шанобливе ставлення до партнера не дозволяє по-справжньому на нього розсердитися.

У дружбі такі стосунки приводять до того, що партнер-приймач не може залишатися спокійним і байдужим до відчуттів, які програмуються у нього партнером-передавачем. Це підстьобує, підбадьорює, підзадорює. Завдяки тому, що передає передавач, приймач наче пробуджується й усвідомлює свої сили. Прокидається те, що називається соціальною природою людини і почуттям обов’язку перед іншими.

Сімейні взаємини вимагають від приймача з усім погоджуватися й страждати

Партнер-передавач захоплює різними своїми здібностями і навіть зовнішністю. Все старе, знову почуте від нього, сповнене глибини і значимості, новими відтінками. Нові істини та відкриття сприймаються як щось давно очікуване. Передавача визнає, співчуває йому, допомагає, робить поступки, жаліє через його уявну нібито слабкість навіть тоді, коли той про це не просить. Перед передавачем завжди відчуває себе нібито зобов’язаним і намагається піти назустріч, домагаючись визнання, уваги, прагнучи чимось допомогти. Приймач поступається, не відаючи, що це за поступки, не розуміючи, що з ним утворюється й чому так трапляється, що його старання призводять до власного приниження.

Разом з тим для приймача є в поведінці передавача і неприємні моменти, які дратують. Ті риси, які передавач вип’ячує для того, щоб, з його точки зору, справити хороше враження в товаристві, розташувати до себе, привернути до себе увагу, проникають у свідомість приймача і будять в ній неясну, смутну тягу до активності по викоріненню тих умов, які примушують передавача страждати або поводитись так неприродно. Але в даному разі приймачу незрозуміло, що ж конкретно для цього потрібно робити. Замовлення виявляється не індивідуальним, а соціальним, тобто за ним приховуються проблеми тієї групи людей, в якій знаходиться ця пара.

Сімейні взаємини вимагають від приймача з усім погоджуватися й страждати через необхідність робити поступки, бо все, що робить передавач, здається приймачеві винятково важливим. Але він думає, що передавач не зважає на його інтереси, починає перевиховувати партнера, та досягти свого не може, той однак не розуміє, чого від нього вимагають. 

Нерівноправність позицій приводить з часом до суперечок і бажання приймача віддалитися від свого партнера. Але такі стосунки настільки притягуючі і так сильно ставлять приймача у залежність, що навіть при найвитончених знущаннях і відчутті постійного приниження, коли вже відчай переповнює чашу терпіння, йому всеодно важко наважитись розірвати стосунки, чекатиме прийняття рішення від партнера-передавача. Розійшовшись, обоє ще довго скучають і нудьгують, відчуваючи потребу й недолік один в одному, але більший сум розлуки у партнера-приймача. 

Тільки спільна справа може об’єднати партнерів, та й то при умові, що приймач змириться з роллю веденого і не буде прискіпуватися до партнера, а просто допомагатиме йому без зайвих слів робити спільну справу. Це можливо лише у ділових взаєминах, коли передавач - керівник, а приймач - підлеглий.

Тепер ви знаєте тонкощі даних стосунків і звичайно про це мають знати ваші друзі - Поділіться в соцмережах (кнопки нижче). А далі продовжуйте черпати знання про те навіщо екстраверту інтроверт і навпаки.

 

Рекомендуємо ще ці статті рубрики

Свіжі матеріали блогу

Квазігендерна соціоніка: Звідки виникли терміни "чоловікоподібна" жінка, і "жінкоподібний" чоловік? Квазігендерна соціоніка У даній статті пояснюються особливості поведінки людей одного і того ж Типу, незалежно від статі, коли при посиленні певних функцій (природженому), загальний стиль поведінки схожий на стереотипні уявлення чоловічої та жіночої поведінки, але при... Дізнатись більше
Про розвиток соціоніки, якій вже 40 років Соціоніці 40 років_про розвиток соціоніки   Виповнилося 40 років з дня визнання соціоніки наукою, а саме 1 жовтня 1980 року її основоположниці - Аушрі Аугустінавічутє вручено патент на винахід. Маємо два томи зібрання її праць. А тоді - у вісімдесятих передруковувались на друкарських... Дізнатись більше
Гармонія особистості Гармонія особистості Застосування законів соціоніки, психософіі Афанасьєва, розуміння функціонування Моделі-А і управління власними реакціями, сприйняття людей усіх типів і комфортні стосунки з будь-якою людиною - ось показники гармонійної особистості. Застосування... Дізнатись більше

Найближчі події центру

 • Тренінг "Практична соціоніка та візуальне визначення типу особистості"

  Навчіться за зовнішністю визначати характер людей і будете завжди на крок попереду!

  Дізнатись більше
 • Коуч-тренінг "Сила кохання або хто моя половинка, як її знайти і кохання зберегти"

  Знайдіть свою половинку за зовнішніми рисами обличчя, поведінкою, рухами та манерою спілкування,...

  Дізнатись більше
 • Повний курс "Програма підготовки цілісної особистості"

  Люди діляться на тих, хто здатен літати, і він не питає дозволу для польоту, і тих, хто вміє...

  Дізнатись більше
 • Тренинг "Практическая соционика и визуальное определение типа личности"

  Научитесь по внешности определять типы людей и будете всегда на шаг впереди!

  Дізнатись більше
 • Наш відеоканал