Знання соціотипу дитини допомагає батькам у її вихованні

Ви є тут

17.12.2010
Тарас Гладкий

Вітаємо вас, дорогі наші! Пам'ятаєте той день, коли ви привезли свою крихітку з пологового будинку додому? І доки ця крихітка була немовлям, потрібно було більше піклуватися про її фізичний комфорт. Але проходили дні, дитя підростало і питання виховання ставали все актуальнішими і важливішими.

Перш ніж перейти до теми виховання, пропонуємо дуже влучні слова з книги "Пророк", арабського філософа Джебрана Халіля Джебрана:

Ваші діти - це не ваші діти. Вони - сини і дочки самого Життя. Вони з'явилися на світ із вас, але не від вас, і, не дивлячись на те, що вони з вами, вони вам не належать. Ви можете передати їм свою любов, але не свої думки, тому що думки у них свої власні.

Ви можете тримати у себе вдома їх тіла, але не їх душі, тому що їх душі живуть у будинку Завтра, потрапити в який ви не можете навіть у своїх мріях.

Ви можете намагатися стати таким же, як вони, але не намагайтеся зробити їх такими ж, як ви. Тому що життя йде вперед, а не назад, і не затримується у вчорашньому дні.

Ви - лук, з якого вилітають стріли - ваші діти. Стрілець бачить мету на стежці безмежності, і Він згинає вас, тому що хоче, щоб стріли летіли швидко і далеко. Так згинайтеся ж на благо, тому що Він любить не тільки стрілу, що летить, але і нерухомий лук.

Батьки і діти - стартуєм!

Ось вже почалися перші демонстрації характеру, капризи, образи. Як на це все мають реагувати батьки? Потурати цим проявам або присікати їх? З ким порадитися щодо виховання, аби зробити правильно і не нашкодити крихкій дитячій психіці? Адже з кожною проблемною ситуацією не бігтимеш до дитячого психолога за порадою.

А хочеться бути хорошими батьками – не такими, щоб дитя командувало вами, але і не тиранами.  Ми намагаємось виростити вихованих, успішних і відповідальних дітей, але ще дуже хочемо, аби наші діти були емоційно і психічно здоровими і щасливими, впевненими у собі.

Сьогодні батьки змушені одночасно працювати повний або неповний робочий день, вести господарство, а також брати участь в житті своїх дітей – грати з ними, спілкуватися. До того ж багато батьків дуже рано починають розвиток і навчання дітей. Крім того, деякі батьки щиро прагнуть стати частиною життя своїх дітей, вони хочуть розуміти їх і про­водити з ними якомога більше часу.
 
Батьки природньо хочуть найкращого своїй дитині і марять аби діти використали усі потенційні можливості в житті, і щоб якомога активніше збагачували свій життєвий досвід. Час дорогоцінний, і батьки відчувають себе зобов'язаними зробити все, що в їх силах. Вони не лише хочуть передати дітям свої цінно­сті, але й свій дорогоцінний дар са­мооцінки і самоповаги, за допомогою якого діти змогли б зробити своє життя успішним і щасливим.
Батьки, хто для вас ваша дитина?
 
Повірте, дитина спочатку взагалі не розуміє, що ви від неї хочете і дивується, чому ви кажете, що любите і одночасно ламаєте через коліно. Жорстоко, правда?! Але саме так і відбувається.
 
Ймовірно, немає роботи складнішої, з більш важливою винагородою і більш захоплюючої, ніж виховання. Коли немовля з'являється на світ, до нього не додається інструкція, і батьки не отримують звітів і оцінок з Google Analytics про свої успіхи у вихованні. У більшості батьків немає, як правило, плану виховання своєї дитини.
 
Можливо, у нас є загальне уявлення та власні відчуття, що один підхід кращий або ефективніший, ніж інший, але ми всі повинні чекати та побачити, якою виросте наша дитина, щоб перевірити свої відчуття та припущення щодо ефективності застосованих методів виховання. І велика частина того, що ми робимо, робиться просто тому, що так робили наші батьки, незалежно від того, був ефективний цей спосіб чи ні.

 

Часто виховання дітей несвідоме і за загальними мірками, незалежно від типу і стилю самої дитини. 

І, зрозуміло, ми робимо це з кращими намірами. Немає нічого дивного в тому, що без допомоги реальної моделі виховання багато батьків відчувають збентеження і невпевненість. Бо все ж є маленькі таємниці виховання, про які батьки не знають і дуже мало хто знає про ці таємниці.
 
Найголовніше потрібно усвідомити, що однією з найбільш істотних потреб будь-якої людини, особливо дитини, є потреба в любові і розумінні. Всі ми хочемо безумовної любові і поваги, тому що всі ми унікальні і неповторні, народилися з любові і прагнемо жити в ній постійно. Ми хочемо, щоб нас приймали такими, які ми є, і визна­вали наші унікальні таланти, особливості, здібності.
Це унікальна дитина хоч і маленька дівчинка!
 
Ми всі хочемо, аби нас вважали особливими, навіть дорогоцінними, незалежно від того, наскільки ми схожі на своїх тата-маму, або не дивлячись на те, що ми абсолютно не схожі на свого сестру-брата. Лише у цій атмосфері прийняття і можуть народитися стійка самооцінка, спрага до життя і постійне відчуття щастя. Щас­лива і здорова дитина - це та дитина, яку люблять без умов і розуміють без засудження. Просто приймають і люблять такою як є.
 
А тепер уявіть собі, що дитина живе в атмосфері постійної перевірки того, наскільки правильно бачить світ, спілкується з іншими, грає, приймає рішення, проводить свій час, прибирає в своїй кімнаті і в своїх іграшках, висловлює свої відчуття, які насправді є абсолютно нормальними і прийнятними. Як дитина відчуває себе в атмосфері постійного тотального контролю і оцінки?! А батькам взагалі приємно бути підконтрольними і оціненими? Відповідь очевидна, ніхто того не хоче.
 
А тепер уявіть як себе почуває дитина, якій дозволяють спілкуватися, грати, відчувати так, як природою закладено, вірити в себе, бути собою, довіряти своїм відчуттям і реакціям, яка відчуває, що її люблять, цінують і поважають саме такою яка є. Коли батьки саме так сприймають свою дитину, то це справжнє прийняття, довіра і любов.
 

Така дитина виросте впевненою, спо­кійною, чесною, незалежною і люблячою. 

Тому що її виховували батьки, які поважали, визнавали, розви­вали і заохочували її неповторну індивідуальність. У гли­бині душі всі люди хочуть, щоб їх зрозуміли і прийняли такими, як вони є. Розуміння цього факту — найкоштовніший дарунок, який ми можемо подарувати своїм дітям. У ньому прихована справжня сутність нормальної самооцінки.
 
Дотримання об'єктивності це одне з найскладніших завдань виховання дитини. Ми схильні вважати дітей продовженнями нас самих і часто вважаємо їх не індивідуумами, а проявленням нас са­мих. Таке плутане відношення робить практично неможливим розуміння і прийняття того, в чому наші діти істотно відрізняються один від одного і від нас, а також врахування їх власних унікальних потреб.
 
Те, що потрібно одній дитині, зовсім не обов'язково потрібно і іншій. Те, що мотивувало і заохочувало нас, коли ми були дітьми, може бути байдужим нашій дитині і навіть викликати у неї стрес.
 
Маленькі діти і маленькі таємниці виховання
 
Батьки, які бажають добра, але не мають знань та елементарної грамотності в побудові стосунків з дітьми, можуть зруйнувати нормальне відношення своєї дитини до себе безліччю дрібних способів: критичними і принижуючими коментарями, нетерпінням, забороною робити те, що їй подобається, заради того, що, на їх думку, важливіше для неї.
 
Роблячи це, ми нехтуємо схильностями та інте­ресами дитини, як чимось дивним або непотрібним. І тоді нашим дітям доводиться роками витримувати прискіпування, неповагу і придушення. За іронією долі, ми часто поводимося зі своїми дітьми так, як ми ніколи і не поду­мали б поводитися з іншими дорослими і, тим більше, з са­мим собою.
 
Дуже часто замість того, щоб розвивати в дитині індивідуальність, батьки намагаються підігнати її поведінку під стереотипи, нав'язані їм самим. Починаючи з дитячих років батьки вчать дитину бути такою як всі – слухняною як Таня, посидючою як Вітя, тихою і уважною як Настуся, активною і сміливою як Андрійко - з цього починається навчання безпорадності, тому що знищується унікальність дитини. А якщо не знищується, то закопується глибоко і далеко, або ж примушує дитину бунтувати, а це ще більше засмучує батьків.
 
Все це починається від добрих намірів і думок батьків про те, що чим більше дитина відповідатиме загальноприйнятому стандарту, тим успішнішою вона буде. Насправді виходить все навпаки – ці стереотипи заганяють її в жорсткі рамки, заламують крила потенціалу дитини. А там, де є обмеження і рамки, творчості і розвитку немає місця. Ці маленькі таємниці насправді не зовсім маленькі і як "снігова лавина" накрила батьків. Ми проливаємо сонячне світло і чекаємо батьків, які вже вибралися "з під снігу" і готові до змін.
 
Приймаючи будь-який популярний або нав'язаний культурою метод виховання, батьки, ви ігноруєте найважливіше — це унікальність своєї дитини. Тому замість того, щоб наполягати, що є стандарти виховання або унікальна методика, що підійде будь-якій дитині, давайте зазирнемо на сторінку з довідника садівника.
 
Як садівник приймає ре­комендації по догляду за рослиною і надає кожній рослині необхідні саме їй умови для зростання і цвітіння, так само і ми, батьки, повинні пристосовувати свій метод виховання до природних потреб кожної дитини. Батькам варто йти не від стереотипів, а від дитини та її унікальності.  Не зважаючи на те, що це здається неймовірно складно, це можливо  і насправді навіть простіше, ніж робити як усі. 
Маленькі таємниці виховання на прикладі садівництва
 
Якщо ми зрозуміємо, ким насправді є наша дитина, ми зможемо подумати над тим, які зміни необхідні в вашому стилі виховання, аби все стало позитивнішим і відповідним тій дитині, батьками якої вам випало щастя бути. Такий підхід допомагає батькам виробляти нове, терпиміше відношення до своєї дитини, розвинути в собі розуміння, співпереживання і оптимізм, і знову закохатися в своє дитя (пам'ятаєте, як в ті перші дні його життя!!!).
 
Якби ми лише могли читати думки дітей і розуміти їх імпульси, стимул-реакції і бажання, якби ми знали, як вони сприймають інформацію і чому вони поводяться тим або іншим чином! Яким приголомшливим одкровенням це б стало!
 
Дорогі батьки, відповіді на всі питання, що хвилюють вас щодня, має ваша дитина. Для того, щоб повністю зрозуміти, прийняти і оцінити її унікальність, потрібно просто і точно зрозуміти, ким вона є насправді - розібратися у її вроджених психологічних особливостях, в способі сприйняття нею навколишнього світу і особливостях сприйняття інформації різної модальності.
 
Зрозумівши структуру психіки своєї дитини, батьки зможуть правильно підібрати методи виховання, беручи за основу розвиток сильних сторін (розумійте талантів) і забезпечуючи задоволення потреб, представлених слабкими сторонами психіки. Першим і найважливішим кроком буде визначення природженого психологічного типу особистості дитини.
 
Визначайте тип особистості! (один раз і на все життя), бо це потужний засіб, за допомогою якого можна зробити стиль і метод виховання позитивнішим. У ре­зультаті ви скоротите кількість конфліктів, а ваші діти виростуть щасливішими і здоровішими. Якщо ви знатимете тип особистості своєї дитини, то володітимете картою індивідуального стилю виховання. З’ясувавши, що необхідно вашій дитині для того, щоб розквітнути по-справжньому, ми зможемо допомогти їй зробити це.
 
Діти і батьки як одне ціле
Знаючи тип особистості, ви зможете відноситися до особливостей характеру вашої дитини як до коштовного надбання, а не як до тягаря. Засоби і матеріали, які ви отримаєте, визначивши тип дитини, допоможуть вам передбачати поведінку своєї дитини, і завчасно уникати багатьох конфліктів, а не просто реагувати на них і бути їх полоненими.
 
Ми пояснимо вам, як використовувати ваші нові знання про відмінності між вашим типом і типом вашої дитини для того, щоб уникати звичайних джерел конфліктів, відчувати меншу напругу, стрес і почуття провини. Нарешті, ми разом з вами намалюємо картину майбутнього вашої дитини: портрет упевненої в собі дорослої людини відповідного типу.

 

УВАГА АКЦІЯ!!! Замовляючи визначення типу особистості всієї вашої сім'ї, незалежно від кількості осіб, отримаєте знижку 50%. Для цього зайдіть на сторінку онлайн оплати і проплатіть зазначену сумму. Після оплати, ми зв'яжемось з вами, вияснимо усі ваші побажання і остаточну вартість послуг для вашої сім'ї.

Статтю підготовлено за матеріалами книги Пола Тайгера, Барбари Беррон-Тайгер «Якого типу ваша дитина? Як виростити здорову, щасливу дитину відповідно до її типу».

Отримайте безкоштовні відео-бонуси!

ЦЕ ЗНАННЯ, ЯКІ ЗЦІЛЮЮТЬ ДУШУ І ТІЛО! Візьміть їх і впроваджуйте щодня. Зробіть кожну мить життя неповторною.

Рекомендуємо ще ці статті рубрики

Проект "Соціонічна діагностика учнів. Розкриття стосунків між учнями та вчителями"
ПРОЕКТ "Соціонічна діагностика учнів (виявлення вродженого потенціалу, сильних і слабких сторін, вроджених схильностей до певних предметів і профорієнтація). Розкриття закономірних стосунків між...
Виховання на основі соціонічного типу особистості
  Людина – найскладніша система у світі, і вивчати її треба комплексно, інтегруючи знання багатьох наук, що вивчають людину. Для гармонізації особистості та стосунків потрібно зробити якомога швидкий...
Як знання соціотипу дитини допомагає у її вихованні
Вітаємо вас, дорогі наші! Пам'ятаєте той день, коли ви привезли свою крихітку з пологового будинку додому? І доки ця крихітка була немовлям, потрібно було більше піклуватися про її фізичний комфорт....

Додати новий коментар

Свіжі матеріали блогу

27 Бер 2017
Магія нашого часу: нове обличчя язичництва в християнстві
Священник Георгій Коваленко зрозумів, що "Бог не сидить у кабінетах митрополитів, Його немає в позолочених іконостасах, Він не говорить вустами пихатих богословів" і настав час знайти відповіді на запитання, на які церква знайти відповіді не здатна...
17 Лип 2016
Як заробити на коментарях в Qcomment ru
Вітаю вас, дорогі соціонці! Продовжуємо наші великі справи і сьогодні ми обговоримо як збільшити дохід на коментарях в інтернеті на сервісі Qcomment ru. У першій частині серії є детальна відео інструкція по реєстрації в Qcomment.   Увага!...
14 Лип 2016
Робота для інтроверта - просто робота на лайок
Сьогодні незвичайна для спільноти "Соціон" новина. Йтиметься про додатковий заробіток в інтернеті і це перший випуск із серії "Робота для інтровертів". Кожен інтернет-користувач знає, що всесвітня мережа пропонує товари і послуги на будь-який смак,...

Найближчі події центру

 • 21 Лип 2017

  Тренінг "Практична соціоніка та візуальне визначення типу особистості"

  Навчіться за зовнішністю визначати характер людей і будете завжди на крок попереду!

  Дізнатись більше
 • 17 Чер 2017

  Коуч-тренінг "Сила кохання або хто моя половинка, як її знайти і кохання зберегти"

  Знайдіть свою половинку за зовнішніми рисами обличчя, поведінкою, рухами та манерою спілкування,...

  Дізнатись більше
 • 9 Вер 2017

  Повний курс "Програма підготовки цілісної особистості"

  Люди діляться на тих, хто здатен літати, і він не питає дозволу для польоту, і тих, хто вміє...

  Дізнатись більше
 • 22 Чер 2017

  Практичний вебінар "Запусти своє невичерпне джерело Енергії"

  Звідки брати ту енергію, коли насправді вже не має сил навіть зробити наступний крок?...

  Дізнатись більше
 • Наш відеоканал

  Здесь находится аттестат нашего WM идентификатора 197121976970
  Проверить аттестат
    Принимаем Z-Payment