Стилі керівництва та соціотип керівника

Ви є тут

03.05.2010
Таня Педан

Стилі керівництва

На керівні посади обирати потрібно тільки екстравертів, їм природно бути ведучими, і керівниками. Прагнуть прогресивних дій, хочуть бути творцями власних починань, шукають у своїй роботі найкращі методи і технології, щоб уникати застою. Впевнено, зважено, об’єктивно оцінюють реальність навколишнього світу, відчувають відповідальність за все. Бажано, щоб інтроверти не займали керівних посад, тому що не вирізняються ні відповідальністю, ні активністю, ні ініціативністю у діяльності, при керівництві гублять вміння коректно спілкуватися з людьми і втрачають самоконтроль. На керівній посаді гальмують процес впровадження перспективних, прогресивних починань та перетворень, бо оцінюють обставини, події, ситуації, людей з позиції свого бачення. Інтроверти на керівних, особливо високих посадах породжують культ особистості, а соціальне середовище, незалежно від того, мале воно чи велике, закономірно стає закритим від зовнішнього світу.

Існує кілька стилів керівництва, і кожній епосі притаманний свій, домінуючий стиль, залежно від економічних потреб. Сучасне суспільство з ринковою економікою і приватним бізнесом потребує демократичного стилю керівництва, в той час як жорсткі тоталітарні режими вимагають авторитарного стилю управління. При відсутності централізованого управління керівники організацій намагаються впровадити гнучкий стиль управління, який забезпечує розвиток підприємства, вихід на нові ринки збуту і конкупентноздатність. Такий стиль враховує крім матеріального добробуту необхідність налагодження психологічного клімату в колективі, позитивну мотивацію і творчий підхід до праці. Необхідно впроваджувати такий стиль управління, який враховує індивідуальні особливості керівника і специфіку очолюваної ним організації.

Кожен керівник, залежно від соціонічного типу проявляє той чи інший стиль управління. Люди з сильними ознаками логіки і сенсорики в більшій мірі налаштовані на авторитарні методи керівництва, приділяють увагу матеріальним стимулам до праці і чіткій організації виробничого процесу. Це сенсорно-логічний екстраверт (СЛЕ) і логіко-сенсорний екстраверт (ЛСЕ), які мають наказовий стиль керівництва, і їх можна умовно назвати “виробничники”.

Наявність етики і сенсорики проявляється в авторитарно-ліберальних схильностях, більшій гнучкості, схильності до популізму, орієнтації на соціальні програми, іноді не на користь виробництву. Тому етико-сенсорного екстраверта (ЕСЕ) та сенсорно-етичного екстраверта (СЕЕ) називають “соціалами”.

Етика в поєднанні з інтуїцією сприяє проявам довіри до підлеглих, при недостатньому контролі і дисципліні. Такі керівники роблять справу руками своїх підлеглих, морально заохочуючи їх і вселяючи ентузіазм і віру в успіх. Етико-інтуїтивного екстраверта (ЕІЕ) та інтуїтивного екстраверта (ІЕЕ) називають тому “гуманітаріями”.

Логіка з інтуїцією сприяють віддачі всіх своїх сил і сил співробітників на користь організації, нехтуючи умовами праці і відпочинку, матеріальним заохоченням. Такий керівник цінує людей за їх вміння висувати цінні ідеї і пропозиції, при виборі рішень схильний консультуватися зі своїми замісниками. Консультативний стиль мають інтуїтивно-логічний екстраверт (ІЛЕ) та логіко-інтуїтивний екстраверт (ЛІЕ) – “інноватори”.

Кожній людині певного соціонічного типу відповідає свій стиль управління. Згідно Херсі і Бланчарду, існує 4 стилі керівництва: наказовий, підкуповуючий, співучасний, делегуючий. 

1.  Наказовий. Цьому стилю властива одностороння коммунікація, коли керівник визначає ролі підлеглих і говорить їм, що, як, коли і де повинно виконуватися при різних завданнях. Такий стиль властивий сенсорно-логічним екстравертам (СЛЕ) і логіко-сенсорним екстравертам (ЛСЕ).

2. Підкуповуючий. Керівник робить більшість вказівок. При цьому намагається шляхом двостороннього зв’язку і соціальної підтримки та емоційного заохочення примусити підлеглих виконувати ті рішення. Цей стиль властивий етико-сенсорним екстравертам (ЕСЕ) та сенсорно-етичним екстравертам (СЕЕ).

3. Співучасний. При цьому стилі керівник і підлеглі приймають участь в процесі прийняття рішень через двосторонню комунікацію і надання допомоги через заохочення і підтримку. Керівник довіряє підлеглим, які, на його думку, мають здібності і знання для виконання поставлених завдань. Такого стилю дотримуються етико-інтуїтивні екстраверти (ЕІЕ) та інтуїтивно-етичні екстраверти (ІЕЕ).

4. Делегуючий. Підлеглі можуть працювати на свій розсуд. Керівник делегує їм свої повноваження, оскільки рівень компетентності підлеглих високий, і вони готові і взмозі брати на себе відповідальність за свою діяльність. Цей стиль притаманний інтуїтивно-логічним екстравертам (ІЛЕ), та логіко-інтуїтивним екстравертам (ЛІЕ).

Справжній керівник повинен бачити і ставити чіткі цілі, створювати необхідні умови і стимулюючі мотиви для творчої і ефективної роботи. Хороший керівник повинен вміти розпізнати часто невидимі зовні якості працівника і використати їх з максимальною користю як для своєї організації, так і для самого працівника.

Найбільш емоційно активні, товариські, схильні до налагодження емоційного контакту етичні екстраверти (ЕСЕ, ЕІЕ, СЕЕ, ІЕЕ). Такі керівники піднімають життєвий тонус і енергію підлеглих, вільно спілкуються і розташовують їх до себе, заохочують, піднімають ентузіазм і направляють його в потрібне русло. Вони керують не стільки діями своїх працівників, скільки їх ентузіазмом.

Найбільш активною з позиції ділових інтересів є група логічних екстравертів (ІЛЕ, СЛЕ, ЛІЕ, ЛСЕ), які навіть при індивідуальному спілкуванні керуються не особистими симпатіями, а здібністю працівника підтримати їх ініціативу у вирішенні виробничих завдань. А самі вони потребують морально-психологічної підтримки.

Для найбільш ефективного управління, особливо великим колективом, рекомендується мати двох замісників керівника, і на їх посаду призначати людину, доповнюючу за соціонічним типом – дуала, іншу - активатора. Це тому, що кожен керівник повинен визначати стратегічні цілі і вміти вирішувати тактичні завдання, а так уже створено природою, що в одній особі поєднати це неможливо. Та й у великому колективі може виникати потреба у різних соціальних ролях, кожну з яких краще всього виконує людина з відповідними цій ролі психічними якостями.

 

Отримайте безкоштовні відео-бонуси!

ЦЕ ЗНАННЯ, ЯКІ ЗЦІЛЮЮТЬ ДУШУ І ТІЛО! Візьміть їх і впроваджуйте щодня. Зробіть кожну мить життя неповторною.

Рекомендуємо ще ці статті рубрики

Стилі керівництва та соціотип керівника
Стилі керівництва На керівні посади обирати потрібно тільки екстравертів, їм природно бути ведучими, і керівниками. Прагнуть прогресивних дій, хочуть бути творцями власних починань, шукають у своїй...
Визначення типу особистості в роботі з персоналом
Пошук, підбір, розстановка та мотивація персоналу «Що не оцифровано, то некеровано» - говорить відома теза менеджменту. Застосувати її можна скрізь, крім роботи з персоналом. Виробництво, збут,...
Як правильно побудувати систему стимулювання персоналу
Питання підвищення мотивації співробітника до ефективної роботи хвилює багатьох власників бізнесу, управлінців, фахівців з персоналу. Створюються різні схеми нарахування зарплат, премій, системи...

Додати новий коментар

Свіжі матеріали блогу

27 Бер 2017
Магія нашого часу: нове обличчя язичництва в християнстві
Священник Георгій Коваленко зрозумів, що "Бог не сидить у кабінетах митрополитів, Його немає в позолочених іконостасах, Він не говорить вустами пихатих богословів" і настав час знайти відповіді на запитання, на які церква знайти відповіді не здатна...
17 Лип 2016
Як заробити на коментарях в Qcomment ru
Вітаю вас, дорогі соціонці! Продовжуємо наші великі справи і сьогодні ми обговоримо як збільшити дохід на коментарях в інтернеті на сервісі Qcomment ru. У першій частині серії є детальна відео інструкція по реєстрації в Qcomment.   Увага!...
14 Лип 2016
Робота для інтроверта - просто робота на лайок
Сьогодні незвичайна для спільноти "Соціон" новина. Йтиметься про додатковий заробіток в інтернеті і це перший випуск із серії "Робота для інтровертів". Кожен інтернет-користувач знає, що всесвітня мережа пропонує товари і послуги на будь-який смак,...

Найближчі події центру

 • 21 Лип 2017

  Тренінг "Практична соціоніка та візуальне визначення типу особистості"

  Навчіться за зовнішністю визначати характер людей і будете завжди на крок попереду!

  Дізнатись більше
 • 17 Чер 2017

  Коуч-тренінг "Сила кохання або хто моя половинка, як її знайти і кохання зберегти"

  Знайдіть свою половинку за зовнішніми рисами обличчя, поведінкою, рухами та манерою спілкування,...

  Дізнатись більше
 • 9 Вер 2017

  Повний курс "Програма підготовки цілісної особистості"

  Люди діляться на тих, хто здатен літати, і він не питає дозволу для польоту, і тих, хто вміє...

  Дізнатись більше
 • 22 Чер 2017

  Практичний вебінар "Запусти своє невичерпне джерело Енергії"

  Звідки брати ту енергію, коли насправді вже не має сил навіть зробити наступний крок?...

  Дізнатись більше
 • Наш відеоканал

  Здесь находится аттестат нашего WM идентификатора 197121976970
  Проверить аттестат
    Принимаем Z-Payment